Konferencja Tadeusz Kościuszko- polityka historyczna w służbie polskiej i amerykańskiej dyplomacji

25 października odbyła się organizowana przez nasz Ośrodek oraz Collegium Nobilium Opoliense konferencja pt. "Tadeusz Kościuszko - polityka historyczna w służbie polskiej i amerykańskiej dyplomacji".
Konferencja rozpoczęła się chwilę po godz. 10:00 w sali. im. Józefa Kokota Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego. 
Uczestników powitał w imieniu organizatorów Marcin Ociepa, dokonując jednocześnie krótkiego wprowadzenia do tematu konferencji, następnie głos zabrał prof. Tomasz Ciesielski, dyrektor Instytutu Historii UO. 
Pierwszy z paneli zatytułowany był „Za wolność waszą i naszą” Tadeusz Kościuszko bohater dwóch narodów. Wystąpili w nim: dr Antoni Maziarz z Instytutu Historii UO, dr hab. Marek Białokur również z Instytutu Historii UO, mgr Radosław Święs oraz Bartłomiej Morawski z UO.
Drugi panel "Pojęcie i znaczenie polityki historycznej we współczesnym świecie" rozpoczął się po przerwie kawowej wystąpieniem dr Bartosza Kuświka Naczelnika Delegatury IPN w Opolu i Dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu. Następnie głos zabrał przedstawiciel MSZ Pan Grzegorz Jopkiewicz, a panel zakończył Pan Marek Mutor Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia z Wrocławia. 
Trzeci panel poświęcony został współczesnym relacjom polsko- amerykańskim. Prelegentami byli: politolog Marcin Ociepa, amerykanista Marek Kawa oraz politolog Bartosz Maziarz. 
Całą konferencję prowadził i moderował mgr Arkadiusz Jasiński z UO, wolontariusz RODM Opole.

Wydarzenie to zebrało 160 uczestników: studentów Uniwersytetu Opolskiego, uczniów z Liceum nr 9 w Opolu, ZSZ nr 7 w Opolu, ZSE w Opolu, Liceum nr VI w Opolu, III Liceum w Opolu, Liceum nr I w Opolu, Liceum w Krapkowicach oraz mieszkańców Opola.

Zarówno przed konferencją jak i w czasie przerw uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością RODM Opole, dzięki Wolontariuszom naszego Ośrodka oraz stoiska z publikacjami.
Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za udział i obecność. 

O konferencji w mediach:
http://radio.opole.pl/100,216402,kosciuszko-polityka-historyczna-i-relacje-polsko

http://opole.tvp.pl/34549645/rozmawiali-o-bohaterze-dwoch-narodow

Archiwum